گزیده نشریه داخلی افق اندیشه شماره دو

کمیته بین المللی ورزش ناشنوایان

کمیته بین المللی ورزش ناشنوایان

1ورزشکاران المپیک ناشنوایان هر بار که در المپیک های تابستانه و زمستانه ی ناشنوایان شرکت میکردند، رکورد میزدند.
اولین دوره از بازی ها که به نام بازی های سکوت معروف شد، در سال 1924 در پاریس برگزار شد. این بازیها ایدهی اصلی یوجین روبنز آلسیز ناشنوا ، رییس فدراسیون ورزشی ناشنوایان فرانسه بود.
در زمانی که همهی جوامع، ناشنوایان را افرادی جدا از جامعه، جامعه گریز، و حتی جامعه ستیز می دانستند، آقای روبنز-آلسیز، برای اصلاح تفکر مردم، بهترین راه رابرپایی این مسابقات دانست و یک ناشنوای بلژیکی به نام آنتوان درس به او برای رسیدن به آرزویش کمک کرد.

3رقابت در این بازی ها خیلی زود باعث شد تا مردم جامعه افراد ناشنوا را باور کنند و به تامین نیاز های آنان بپردازند. در طول سالیان دراز، این بازی به هدفی برای گسترش این ارزشها در جوامع، در مقیاسهای گسترده تبدیل شدند.
مدافعین حقوق ناشنوایان در سراسر دنیا از حقوق آنان دفاع کرده اند، اما مشکلاتی هم در راه مبارزه با تعصب فکری وجود دارد. در حال حاضر تعداد بسیاری به جنبش المپیک ناشنوایان می پیوندند و مسابقات بیشتری برگزار می شود.
بازی های سکوت اولین دوره مسابقات برای افراد معلول بود. پس از مسابقات پاریس، سران جوامع ناشنوای سراسر دنیا جمع شدند و کمیته ی بازی های سکوت CISS را بنیان نهادند، که بعد ها به کمیته ی بین المللی ورزش ناشنوایان ICSD تغییر نام داد.
المپیک ناشنوایان به این دلیل که باید توسط ناشنوایان اداره شود، از تمامی مسابقات ورزشی دیگر متمایز است. تمامی ناشنوایان می توانند در صورت داشتن تجربه و دانش کافی، وارد هیئت مدیره کمیته ی المپیک ناشنوایان شوند.


2اولین المپیک در پاریس (فرانسه) در سال 1924 با 9 کشور اروپایی برگزار شد.

شرکت کنندگان اولین دوره از بازی ها از 9 کشور اروپایی حضور داشتند. امروزه کشورهای عضو کمیته ی المپیک به 104 کشور رسیده است. درمیان کشورهای تازه عضو شده این کمیته، نام کشور های اردن، عراق، سیرالئون، ساحل عاج، بوسنی و هرزگوین، قرقیزستان، و یمن نیز به چشم می خورد.
21 دوره بازی تابستانه در پاریس با حضور 148 ورزشکار برگزار شده است. از سالهای 1939 تا 1949 به خاطر جنگ جهانی دوم هیچ مسابقه ای برگزار نشده است.
اولین دوره ی بازی های زمستانی در سیفیلد استرالیا در سال 1949 با حضور 33 ورزشکار از 5 کشور برگزار شد.
اولین دوره مسابقات خارج از اروپا، مسابقات تابستانی 1965 در واشنگتن آمریکا بود.
یوجین روبینز-آلس یز (1884-1963) یک تعمیرکار ماشین بود که به او لقب بارون دو کوبرتینِ ناشنوا را داده بودند. بارون دو کوبرتین پدر المپیک مدرن است.
یوجین المپیک ناشنوایان را به سبک خودش بنا کرد، و کمیته ی المپیک کرولالان را رهبری کرد. او ایده ی خود را به مجله-ی خود، ورزشکار مسکوت، انتقال داد و در آنجا آن ایده را پرورش داد. او مردی با تفکر مدرن بود که در زیر شیروانی خانه ای کوچک و ساده زندگی می کرد. او جنبش در حال رشد و المپیک ناشنوایان را به عنوان پایه گذار، از سال 1924 تا 1953 رهبری کرد و و 10 سال بعد درگذشت.

منبع: نشریه داخلی افق اندیشه شماره دو

شما اینجا هستید: خانه گزیده نشریه داخلی افق اندیشه شماره دو کمیته بین المللی ورزش ناشنوایان

ارتباط با ما

تهران - شهرک غرب (میدان صنعت) - بلوار پاکنژاد - بلوار دریا - روبروی پارک دلاوران - نبش خیابان موج - پلاک 11

تلفن : 88561222-021

نمابر: 88561221-021 

کد پستی: 1466976811

صندوق پستی:  1339-14665

رایانامه: info.incd [at] gmail.com

 

امور فرهنگی و اجتماعی

شنبه ها : کلاس آموزشی 

یکشنبه ها

بانوان:ساعت 11 الی 17

کلاس آموزشی

سه شنبه ها : کلاس آموزشی

 چهارشنبه ها 

پیشکسوتان: 9:00 -14:30

جوانان : 15:30 - 19:30

متاهلین : 19:30 - 22:30

پنجشنبه ها : تعطیل

 

 

 

ساعات کار اداری

شنبه تا چهار شنبه از ساعت 9:00 الی 17:00 

ثبت نام ، تمدید و تحویل کارت حق عضویت