ورود

Login to your account

Username
Password *
Remember Me

شماره جدید فصلنامه توان نامه ویژه ناشنوایی و زبان اشاره

b_250_200_16777215_00_images_1394_TavanNameh-No.1.jpg

شماره جدید فصلنامه توان نامه ویژه ناشنوایی و زبان اشاره منتشر شد.

شماره اول سری جدید فصلنامه توان نامه (ویژه ناشنوایی و زبان اشاره)، در ۲۵۲ صفحه توسط دفتر فرهنگ معلولين منتشر شد.
در ابتدای مجله سردبیر نوشته است: "بالاخره پس از ماه‌ها انتظار مجوز این مجله صادر شد و قرار شد به صورت فصلنامه و شماره نخست آن تابستان ۱۳۹۴ منتشر شود. پیش از این، شش پیش شماره منتشر شد تا به مجوز رسیدیم؛ از این‌رو تجارب لازم کسب شد؛ و خط‌مشی و اهداف خود را در عمل به آزمایش گذاشت و عیار آن را در بوته تحولات دوران و آراء نخبگان سنجید. توان نامه با هدف توان‌سازی، توان‌بخشی و توان‌نمایی مددجویان معلول شکل گرفت و متولد شد.
اما پرونده ویژه این شماره، «ناشنوایان و زبان اشاره» است. جامعه ناشنوایان ایران در سه دهه اخیر با مشکلات عملی و نظری، علمی و اجتماعی متعدد دست به گریبان بوده است. با گذشت زمان نه تنها این مشکلات مرتفع نشده و حتی کمتر نشده بلکه به تعداد آنها افزوده شده، پیچیده‌تر و مشکل‌تر شده است.

فقدان جامعه مرجع در ناشنوایان، نیز فقدان اراده جدی و کارشناسانه برای حلّ مشکلات ناشنوایان موجب شده که عقل جمعی و اتفاق عمومی در این جامعه شکل نگیرد؛ به تبع نتوانند راه‌کار بر مبنای تدبیرهای اجماعی و قابل قبول همگان برای مشکلات پیدا کنند. در سال‌های متوالی، ناشنوایان در نشست‌ها و همایش‌های خود همواره بر مشکلات مختلف از جمله زبان اشاره تأکید کرده و از مسئولین و مدیران محترم درخواست عاجزانه برای حل آنها مطرح کرده‌اند. آنان در همایش مترجمین زبان اشاره (تیرماه ۹۱- زنجان)، همایش مترجمین در مشهد (بهمن ۱۳۹۲)، همایش بانوان ناشنوا (زاهدان، شهریور ۱۳۹۳)، گردهمایی معلمان ناشنوا (تهران، ۱۳۸۵)، گردهمایی دانشجویان ناشنوا (اصفهان، ۱۳۸۵) و چندین نشست دیگر همواره بر خواست‌های خود تأکید کرده و به روش‌های مختلف از مسئولین خواستار یاری و مساعدت شده‌اند. حادّترین مشکل در جامعه ناشنوایی ایران، «زبان اشاره» است. توان‌نامه درصدد برآمد با کالبدشکافی مشکلات زبان اشاره و تجزیه و تحلیل راه‌کارهای عرضه شده در باب مشکلات حادّ ناشنوایان، بستری برای همفکری و حلّ اساسی مشکلات فراهم آورد. از اینرو دست نیاز و یاری به سوی همه نخبگان و متفکران برده و استدعا داریم در گشودن گره‌های فرهنگ و جامعه ناشنوایی همفکری و همکاری فرمایند.
توان‌نامه در هر شماره برحسب نیازها و ضرورت‌ها دارای این فصل‌ها و بخش‌ها است: معرفی شخصیت‌های معلولان صاحب فرزانگی و فرهیختگی؛ مقالات علمی؛ اطلاع‌رسانی درباره نشست‌ها و همایش‌ها؛ کتابشناسی و نقد کتاب‌های منتشره، نشریات، لوح‌های فشرده و پایان‌نامه‌های جدید؛ راهنمایی در مورد فیلم‌ها؛ معرفی تشکل‌های دولتی یا مردمی و گزارش فعالیت‌های آنها؛ تجزیه و تحلیل طرح‌نامه‌ها؛ گفت‌وگو با نخبگان. نیز این مجله در هر شماره از اسناد و مدارک تاریخی مانند تصاویر قدیمی بهره می برد."

برای مشاهده و دريافت (pdf, html) اين شماره توان نامه و شماره های ديگر آن می توانيد به سايت دفتر فرهنگ معلولين (www.handicapcenter.com) مراجعه نماييد. اینجا راکلیک نمایید.

منبع : وب سایت رسمی دفتر فرهنگ معلولین

 

شما اینجا هستید: خانه اخبار خبرگزاری ها شماره جدید فصلنامه توان نامه ویژه ناشنوایی و زبان اشاره

ارتباط با ما

تهران - شهرک غرب (میدان صنعت) - بلوار پاکنژاد - بلوار دریا - روبروی پارک دلاوران - نبش خیابان موج - پلاک 11

تلفن : 88561222-021

نمابر: 88561221-021 

کد پستی: 1466976811

صندوق پستی:  1339-14665

رایانامه: info.incd [at] gmail.com

 

امور فرهنگی و اجتماعی

شنبه ها : کلاس آموزشی 

یکشنبه ها

بانوان:ساعت 11 الی 17

کلاس آموزشی

سه شنبه ها : کلاس آموزشی

 چهارشنبه ها 

پیشکسوتان: 9:00 -14:30

جوانان : 15:30 - 19:30

متاهلین : 19:30 - 22:30

پنجشنبه ها : تعطیل

 

 

 

ساعات کار اداری

شنبه تا چهار شنبه از ساعت 9:00 الی 17:00 

ثبت نام ، تمدید و تحویل کارت حق عضویت